Pitanja o programima obrazovanja i vaučeru (osvježeno: 28. prosinca 2024.)¸
Svi trenutno dostupni programi za koje je moguće podnijeti zahtjev za vaučer nalaze se u Katalogu vještina i programa.
Popis programa moguće je filtrirati ovisno o odabranim filterima, primjerice, županiji ili mjestu održavanja programa, pružatelju, mogućnosti održavanja nastave online itd.
Katalogu vještina i programa dostupnih za (su)financiranje putem sustava vaučera redovito se ažurira, sukladno potrebama tržišta rada i ponudi obrazovanja.
Ukoliko u Katalogu trenutno nije dostupan program koji Vas zanima, savjetujemo da pričekate s podnošenjem zahtjeva za dodjelu vaučera budući da je moguće korištenje samo 1 vaučera po korisniku. Svoj interes za upisom određenog programa obrazovanja možete iskazati pružatelju kod kojeg biste htjeli pohađati obrazovanje.
Ukoliko je program (privremeno) izostavljen iz Kataloga, trenutno na tržištu rada ne postoji značajnija potreba za kvalifikacijom odnosno vještinama koje se stječu završetkom tog programa. Ovisno o kretanjima na tržištu rada, program se može vratiti u ponudu programa dostupnih za (su)financiranje putem sustava vaučera, stoga savjetujemo da pratite izmjene na stranici.
Ukoliko Vam je potrebna pomoć prilikom odabira vještine koju želite steći ili dodatno unaprijediti, na raspolaganju su Vam savjetnici za profesionalno usmjeravanje HZZ-a. Individualno savjetovanje možete dogovoriti putem aplikacije Moj vaučer, klikom na ZATRAŽITE USMJERAVANJE. Savjetnik će Vas kontaktirati u roku od 2 dana radi dogovora termina.
Vaučer za obrazovanje može se dodijeliti svim nezaposlenim i zaposlenim osobama s navršenih 15 godina života, osim:
Prijava pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje je obavezna za sve korisnike vaučera radi daljnjeg praćenja. U evidenciju osoba može biti prijavljena u statusu nezaposlene osobe ili statusu tražitelja zaposlenja (zaposlena osoba ili nezaposlena osoba koja iz određenog razloga ne želi biti prijavljena u evidenciju nezaposlenih osoba).
U evidenciju je moguće prijaviti se osobnim dolaskom u nadležnu područnu službu/ured HZZ-a ili online putem. Više informacija možete pronaći ovdje.
Svoje pitanje možete postaviti telefonskim pozivom upućenom savjetnicima koji rade u Kontakt centru ili ispunjavanjem online forme za podnošenje upita.
Pitanja o predaji zahtjeva za vaučer (osvježeno: 28. prosinca 2024.)¸
Zahtjev za dodjelu vaučera predaje se isključivo putem aplikacije Moj vaučer u koju se ulazi klikom na gumb MOJ VAUČER u gornjem desnom dijelu ekrana. Pri prvoj prijavi sustav će Vas tražiti dodatne informacije radi upisa u odgovarajuću evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ili ažuriranje Vaših podataka, ukoliko jeste ili ste već bili prijavljeni u evidenciju nezaposlenih osoba ili ostalih tražitelja zaposlenja.
Detaljnije pisane i video upute o podnošenju zahtjeva za dodjelu vaučera možete pronaći ovdje.
Putem aplikacije Moj vaučer također možete komunicirati sa savjetnikom nadležnim za obradu Vašeg zahtjeva (pod Aktivnosti i bilješke zahtjeva).
Osobe s navršenih 15 godina prije svoje punoljetnosti mogu podnijeti zahtjev za vaučer. Maloljetne osobe s navršenih 15 godina trebaju se obratiti FINA-i u svrhu dobivanja vjerodajnice s kojom se prijavljuju na sustav e-građani. Sve ugovore u ovakvim slučajevima potpisuje zakonski skrbnik.
Korisnici rodiljnog dopusta mogu se prijaviti u evidenciju HZZ-a u statusu „ostalog tražitelja zaposlenja“ te biti korisnici vaučera.
Za ulazak u aplikaciju Moj vaučeri i podnošenje zahtjeva za dodjelu vaučera nužan je aktivan e-Građani račun. Uslugu možete aktivirati slijedeći upute dostupne na ovoj poveznici.
Ukoliko već imate registriran i aktivan e-Građani račun, provjerite je li potrebno verificirati e-mail adresu. Kliknite na gumb Moji podaci, a zatim u dijelu Kontakt podaci na poveznicu ispod gumba Verificiraj – Unesi drugu e-mail adresu. Unesite e-mail adresu s kojom se prijavljujete i kliknite Verificiraj.
Provjerite svoju e-poštu i kliknite na poveznicu za verifikaciju kako bi Vaša e-mail adresa bila upisana u sustav kao valjana. Ukoliko niste dobili e-mail, provjerite Neželjenu elektroničku poštu ili ispravnost unesene e-mail adrese.
Ukoliko i dalje nailazite na poteškoće, prijavite ih na e-mail BurzaRada@hzz.hr.
Tehničku podršku prilikom podnošenja zahtjeva za dodjelu vaučera možete zatražiti u Vama najbližem Centru za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK). Ako u Vašem mjestu još nije otvoren CISOK centar, kontaktirajte nadležnu područnu službu/ured HZZ-a.
Vaučer za obrazovanje ne može se dodijeliti osobi koja zaposlenik državne ili javne službe koja sudjeluje ili je sudjelovala u uspostavi ili provedbi obrazovanja putem sustava vaučera.
Ukoliko ste zaposlenik državne/javne službe koja ne sudjeluje odnosno nije sudjelovala u uspostavi ili provedbi sustava vaučera, možete koristiti vaučer za obrazovanje.
Ukoliko ste zaposlenik državne/javne službe koja je sudjelovala ili sudjeluje u uspostavi ili provedbi sustava vaučera, zahtjevu za dodjelu vaučera prilažete izjavu čelnika tijela o nepostojanju sukoba interesa (navedeno se odnosi na zaposlenike Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Agencije za znanost i visoko obrazovanje te Hrvatskog zavoda za zapošljavanje).
Možete, ali ne za pohađanje obrazovnog programa u ustanovi u kojoj ste zaposleni.
MUkoliko s ustanovom imate sklopljen ugovor o djelu, zahtjev za vaučer za obrazovanje u toj ustanovi možete podnijeti tek po završetku ugovora na određeno vrijeme odnosno isporuci robe/usluge.
Možete istovremeno zatražiti više ponuda, bilo za više programa obrazovanja bilo od više pružatelja obrazovanja. Međutim, budući da se zahtjevu za dodjelu vaučera prilaže ponuda za odgovarajući program odabranog pružatelja, potrebno je prethodno odlučiti koji program i kod kojeg pružatelja želite upisati.
Provjerite naziv programa koji ste unijeli. Potrebno je unijeti točan naziv ili prvu riječ naziva programa.
Nakon što od odabranog pružatelja obrazovanje dobijete informaciju o točnom datumu početka obrazovanja, navedeni datum potrebno je unijeti u aplikaciju Moj vaučer zbog generiranja ugovora. Ugovor je potrebno isprintati, potpisati, skenirati/slikati i sve stranice ugovora učitati u aplikaciju.
Ukoliko ste upisali pogrešan datum početka, navedeno naznačite pod Aktivnostima i bilješkama zahtjeva kako bi savjetnik mogao ispraviti grešku.
Pitanja o korištenju vaučera (osvježeno: 28. prosinca 2024.)¸
Retrogradno potpisivanje ugovora nije moguće.
Ukoliko HZZ (su)financira troškove obrazovanja, korisnik vaučera može krenuti u obrazovanje tek po obostranom potpisivanju ugovora između korisnika i HZZ-a.
Vaš zahtjev bit će obrađen u roku od 10 dana nakon čega ćete primiti povratnu informaciju o tome je li Vaš zahtjev odobren ili nije, uz naznačen razlog ukoliko nije odobren.
Ukoliko je prošlo više od 10 dana od dana podnošenja zahtjeva, a još niste primili povratnu informaciju, možete kontaktirati nadležnog savjetnika kroz pisanje bilješke u okviru Aktivnosti i bilješke zahtjeva ili ispunjavanjem online forme za podnošenje upita (pri čemu odabirete Vama nadležnu područnu službu/ured HZZ-a).
Odobreni vaučer potrebno je aktivirati u roku od 4 mjeseca od dana odobrenja zahtjeva.
Podnositelj zahtjeva koji se u navedenom roku ne uključi u program obrazovanja može podnijeti novi zahtjev za dodjelu vaučera po isteku roka od 3 mjeseca od dana isteka valjanosti vaučera.
Ukoliko ste od pružatelja obrazovanja dobili informaciju da obrazovanje neće započeti u razdoblju tijekom kojeg je potrebno aktivirati vaučer, moguće je zatražiti i učitati u zahtjev ponudu drugog pružatelja za isti program ili odbaciti podneseni zahtjev, kako biste odmah mogli podnijeti zahtjev za drugu vještinu/program.
Od zahtjeva za dodjelu vaučera možete odustati u bilo kojem trenutku do potpisivanja ugovora s HZZ-om, odabirom opcije Odbacite. Odustajanje od obrazovanja nakon obostranog potpisivanja ugovora između korisnika vaučera i HZZ-a podliježe mjerama propisanim sklopljenim ugovorom.
Izmjena programa ili odabranog pružatelja obrazovanja moguća je također do trenutka potpisivanja ugovora s HZZ-om, odabirom opcije Vratite. Napominjemo kako je na ovaj način moguće promijeniti program/pružatelja samo ukoliko je novi program povezan sa stjecanjem iste vještine kao i prethodni.
Informaciju o promjeni statusa zaposlenosti potrebno je navesti u okviru Aktivnosti i bilješki zahtjeva kako bi nadležni savjetnik mogao izvršiti potrebne izmjene.
Vaučeri za obrazovanje su dostupni i zaposlenim i nezaposlenim osobama. Nezaposlene osobe, za razliku od ostalih tražitelja zaposlenja, ostvaruju pravo na novčanu pomoć i naknadu putnih troškova za dane provedene na obrazovanju, sukladno članku 64. Zakona o tržištu rada.
Da, korisnicima novčane naknade se ona nastavlja isplaćivati i za vrijeme trajanja obrazovanja.
Korisnik koji je i korisnik novčane naknade za vrijeme nezaposlenosti sukladno članku 64. Zakona o tržištu rada (NN 118/18, 32/20, 18/22, 152/24) zadržava za vrijeme trajanja programa obrazovanja pravo na novčanu naknadu. Korisnik kojemu za vrijeme trajanja programa istekne pravo na novčanu naknadu ima pravo na novčanu pomoć do isteka programa.
Prihvatljiv broj izostanaka s nastave određuje i kontrolira pružatelj obrazovanja, sukladno kurikulumu obrazovnog programa.
U iznos odobrenog vaučera za obrazovanje uključena je cijena jednog izlaska na završni ispit, a pružatelj snosi troškove još jednog izlaska na ispit.
Korisnik je obvezan snositi trošak svakog sljedećeg ponovljenog izlaska na završni ispit čiju cijenu određuje pružatelj usluge obrazovanja.
Korisnik je dužan položiti završni ispit u roku od 3 mjeseca od dana završetka nastave. U suprotnom, smatra se da je neopravdano prekinuo obrazovanje što podliježe mjerama propisanim sklopljenim ugovorom.
Ukoliko postoji potreba za privremenim ili trajnim prekidom obrazovanja, potrebno je namjeru i uzroke navesti u okviru Aktivnosti i bilješki zahtjeva kako bi bili vidljivi nadležnom savjetniku koji će Vas uputiti u daljnji postupak. Također je potrebno priložiti odgovarajuću dokumentaciju kojom se potkrjepljuju navodi korisnika, ukoliko ona postoji.
Postojanje i opravdanost razloga prekida obrazovanja utvrđuje Povjerenstvo HZZ-a.
Korisniku koji je iz opravdanog razloga privremeno prekinuo obrazovanje (ne dulje od 30 dana), pružit će se mogućnost naknadnog završetka programa.
Korisnik koji iz opravdanog razloga prekine obrazovanje (primjerice, prekid zbog hospitalizacije, težeg oboljenja, oboljenja djeteta, zaposlenja ili drugi opravdani razlozi) nema obvezu vraćanja za njega isplaćenih sredstava.
Korisnik koji bez opravdanog razloga prekine obrazovanje obvezan je HZZ-u vratiti sredstva isplaćena do dana prekida obrazovanja, uvećana za zakonsku zateznu kamatu.
PViše informacija o prekidu obrazovanja možete pronaći u Uvjetima i načinima korištenja sredstava za provedbu obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad putem sustava vaučera.
Ukoliko niste registrirani kao nezaposlena osoba, odnosno ukoliko ste u radnom odnosu, možete provjeriti sa svojim poslodavcem može li za Vas prijaviti promjenu Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. U suprotnom, možete se samostalno obratiti nadležnom HZMO-u.
Osobe čije je obrazovanje kroz mjere obrazovanja, osposobljavanja na radnom mjestu ili potpora za usavršavanje već bilo sufinancirano u 2022., 2023. ili 2024. godini, ne mogu se ponovno uključiti u neku od navedenih obrazovnih mjera, osim ako uvjetima mjere nije drugačije određeno.
Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Sufinancira Europska unija. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.