Tržište rada na dohvat ruke.
Primajte naš newsletter
Vaše osobne podatke štitimo sukladno Uvjetima korištenja i politici privatnosti.
Izmjena: 25. travanj 2025.
Za pitanja koristite on-line obrazac u našem Korisničkom centru.
Jačanje zapošljivosti i prilagodljivosti radne snage na tržištu rada, poticanje aktivacije neaktivnih osoba, zadržavanja postojećeg zaposlenja te mobilnosti radnika stjecanjem novih ili unaprjeđenjem postojećih kompetencija koje su potrebne na tržištu rada.
Nezaposlene i zaposlene osobe (ostali tražitelji zaposlenja1)) s navršenih petnaestgodina života.
Korisnik vaučera ne može biti:
Prijava u evidenciju nezaposlenih osoba ili ostalih tražitelja zaposlenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (u daljnjem tekstu: Zavod) obavezna je za sve korisnike vaučera.
1) Zaposlene osobe ili osobe koje iz bilo kojeg razloga nisu u evidenciji nezaposlenih osoba, a žele promijeniti posao ili zadržati postojeće radno mjesto i jačati svoju zapošljivost sukladno članku 13. Zakona o tržištu rada (NN 118/18, 32/20, 18/22 i 152/24).; 2) Zemlje izvan Europskog gospodarskog prostora (države članice Europske unije, Island, Lihtenštajn i Norveška) i Švicarske..
Programi obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad do uključivo 5. razine Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (u daljnjem tekstu: HKO) mogu trajati najdulje do 10 mjeseci.
Izuzetak su programi za stjecanje cjelovitih kvalifikacija u koje se uključuju isključivo korisnici programa Posao+ i koji mogu trajati najdulje do 24 mjeseca. Praktična nastava za korisnike programa Posao+ može se odvijati kroz radni odnos s poslodavcem. Poslodavcu se za vrijeme trajanja praktične nastave može odobriti korištenje potpore za zapošljavanje.
Programi obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad od 6. razine HKO-a mogu trajati najdulje do 12 mjeseci.
Kraći neformalni programi učenja hrvatskog kao stranog jezika provode se u trajanju od najmanje 70 sati.
Programi učenja hrvatskog kao stranog jezika do razine C1 provode se u modulima odnosno kombinaciji modula u maksimalnom trajanju do 420 sati, ovisno o utvrđenoj prethodnoj razini znanja korisnika te razini znanja potrebnoj u zanimanju/profesiji koju obavljaju.
Maksimalno trajanje programa u danima određuje se za svaki pojedinačni program uzimajući u obzir ukupnu satnicu programa, prosječnu očekivanu tjednu satnicu te izvanredne okolnosti koje mogu utjecati na dinamiku provedbu nastave. Broj dana određuje se na sljedeći način: minimalan broj dana potreban za provedbu programa + 1/3 tako određenog broja dana.
Iznos vaučera određuje se ovisno o obrazovnom sektoru ili podsektoru kojem pripada program, razini ishoda učenja koji se stječu programom, razini prethodno stečene kvalifikacije koja je uvjet upisa u program, ukupnom radnom opterećenju za stjecanje kvalifikacije te satnici programa.
Zavod zadržava pravo uvesti dodatne kriterije za utvrđivanje iznosa vaučera za obrazovanje, temeljem analize tržišta rada i praćenja provedbe sustava vaučera.
U slučaju da je trošak odabranog programa obrazovanja veći od iznosa dodijeljenog vaučerom, razliku do punog iznosa troška obrazovanja snosi korisnik. Ako je korisnik u radnom odnosu, navedenu razliku do punog iznosa može snositi i poslodavac za korisnika.
Za programe učenja hrvatskog kao stranog jezika određuje se obveza djelomičnog sufinanciranja troška obrazovanja u iznosu od:
U slučaju dodjele vaučera za programe učenja hrvatskog jezika državljaninu treće zemlje koji je hrvatski iseljenik, član obitelji/potomak hrvatskog iseljenika ili član obitelji potomka hrvatskog iseljenika, Zavod u potpunosti pokriva trošak pohađanja programa.
Za korisnike vaučera koji su osobe s invaliditetom isplaćuje se 25% veći iznos vaučera prilikom upisa programa obrazovanja kod pružatelja usluge obrazovanja koji je osigurao mogućnost funkcionalne prilagodbe prostornih, tehničkih i organizacijskih uvjeta za poučavanje osoba s invaliditetom, ovisno o vrsti invaliditeta.
Kriteriji za odobravanje zahtjeva za vaučer su:
Popunjavanje upitnika za profesionalno usmjeravanje preduvjet je za podnošenje zahtjeva za dodjelu vaučera.
Iznimno, navedeni kriteriji ne primjenjuju se na podnositelje zahtjeva za uključivanje u program za učenje hrvatskog kao stranog jezika, kao ni korisnike programa Posao+.
Vaučer za učenje hrvatskog kao stranog jezika može se dodijeliti:
Vaučer za program učenja hrvatskog jezika za strance do razine C1 (uključivo) po ZEROJ-u dodjeljuje se navedenim skupinama uz dodatan uvjet zaposlenosti u zanimanju za koje se traži obrazovna kvalifikacija na razini visokog obrazovanja te u zanimanju u području reguliranih profesija za koje se traži obrazovna kvalifikacija na razini obrazovanja kako je regulirano. Iznimno, državljaninu treće zemlje koji je hrvatski iseljenik, član obitelji/potomak hrvatskog iseljenika ili član obitelji potomka hrvatskog iseljenika, vaučer za učenje hrvatskog jezika za strance do razine C1 može se dodijeliti bez obzira na status zaposlenosti.
Vaučer za obrazovanje ne može se dodijeliti osobi koja je već završila program obrazovanja putem sustava vaučera. Iznimno:
U svrhu utvrđivanja opravdanosti zahtjeva za dodjelu vaučera podnositelj zahtjevu prilaže:
Kod zahtjeva za dodjelu vaučera za program učenja hrvatskog kao stranog jezika podnositelj prilaže:
Zahtjev za dodjelu vaučera za stjecanje kompetencija potrebnih na tržištu rada podnosi se putem online aplikacije Moj vaučer. Kako bi se prijavio u aplikaciju podnositelj se prijavljuje pomoću NIAS računa (Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava).
Zavod ne preuzima odgovornost za podnošenje ili dopunu zahtjeva na neispravan način i/ili izvan propisanog roka.
Ukoliko iz podnesenog zahtjeva nije vidljiva ili jasna njegova opravdanost, Zavod može zatražiti dopunu zahtjeva u roku od 8 radnih dana od dana podnošenja zahtjeva. Ukoliko podnositelj zahtjeva ne ispravi odnosno ne dopuni zahtjev u daljnjem roku od 10 dana, zahtjev će se brisati s mrežnog mjesta Zavoda.
Uredan zahtjev Zavod je dužan ocijeniti u roku od 10 radnih dana od dana podnošenja zahtjeva.
Korisnik može bez dodatnog obrazloženja odustati od podnesenog zahtjeva za dodjelu vaučera do trenutka sklapanja Ugovora, o čemu obavještava Zavod putem online aplikacije Moj vaučer.
Zahtjev za upis programa obrazovanja u online aplikaciju Moj vaučer može podnijeti samo pružatelj usluga koji ima izrađen program obrazovanja za stjecanje kompetencija koje se nalaze u Registru HKO- a, a potrebne su na tržištu rada. Potrebu za pojedinom kompetencijom na tržištu rada određuju ministarstvo nadležno za rad i Zavod.
Pružatelj usluga obrazovanja mora posjedovati odobrenje za rad odnosno odobrenje za izvođenje programa obrazovanja sukladno propisima kojima se uređuje obrazovanje.
Zahtjev za upis kraćeg neformalnog programa učenja hrvatskog kao stranog jezika može podnijeti samo pružatelj usluga koji udovoljava sljedećim kriterijima:
Kraći neformalni programi učenja hrvatskog kao stranog jezika moraju biti prilagođeni određenom sektoru (sektori građevinarstva, turizma i ugostiteljstva, prerađivačke industrije, prehrambene industrije, zdravstvene i socijalne skrbi, prometa te telekomunikacija) u kojem su strani radnici zaposleni.
U sustavu vaučera učenje hrvatskog jezika za strance do razine C1 (uključivo) po ZEROJ-u mogu provoditi visoka učilišta koja izvode studijski program hrvatskog jezika i književnosti, odnosno obrazuju buduće profesore hrvatskog jezika i književnosti te ujedno provode i programe hrvatskog jezika za strance.
Središnji ured Zavoda ocjenjuje ispunjava li pružatelj usluge kriterije za upis u online aplikaciju Moj vaučer odnosno je li pružatelj usluge registriran za obavljanje djelatnosti obrazovanja.
Središnji ured Zavoda utvrđuje povezanost programa obrazovanja za čijim je upisom podnesen zahtjev s popisom kompetencija potrebnih za rad.
Kod programa neformalnog obrazovanja odraslih za stjecanje kompetencija potrebnih za rad ministarstvo nadležno za rad utvrđuje usklađenost programa s HKO-om, Smjernicama za izradu programa neformalnog/formalnog obrazovanja odraslih te kriterijima propisanim ovim Uvjetima.
Ministarstvo zadržava pravo da u slučaju nastupanja drugih okolnosti vezanih za samog pružatelja, pružatelju usluga odbije odnosno odobri zahtjev.
Zavod će brisati pružatelja usluge s mrežnog mjesta Zavoda:
Brisanjem pružatelja usluge s mrežnog mjesta Zavoda korisniku se onemogućuje izbor obrazovnog/ih programa koji je provodio pružatelj usluge.
Obveze prema pružatelju usluge obrazovanja:
Obveze prema korisniku:
Korisnik može uložiti prigovor na ocjenu zahtjeva i obavijest o kršenju ugovornih obveza. Prigovor se može uputiti:
Prigovor se upućuje na adresu nadležne područne službe/ureda Zavoda. Ponovljeni prigovor s očitovanjem o postupanju područne službe/ureda dostavlja se Središnjem uredu u roku od 15 dana od zaprimanja očitovanja područne službe/ureda. Zavod je dužan u roku 10 radnih dana odgovoriti na prigovor.
Kako bi utvrdio ispunjava li pružatelj usluga obrazovanja obveze propisane i prihvaćene Općim uvjetima za upis na mrežnu stranicu Zavoda, Zavod zadržava pravo kontrole pružatelja obrazovanja. Kontrola se provodi redovito, prema slučajnom uzorku, ili na temelju prigovora korisnika vaučera. Kontrola se provodi uvidom u provedbu nastave, uživo ili online, ovisno o načinu izvođenja pojedinog programa obrazovanja.
U slučaju da Zavod utvrdi neispunjavanje obveza propisanih Općim uvjetima za upis na mrežnu stranicu Zavoda ili da rezultati vrednovanja koje Zavod provodi sukladno odluci ministra nadležnog za rad o kriterijima vrednovanja stečenih kompetencija i učinkovitosti obrazovnih programa nisu zadovoljavajući, Zavod će brisati pružatelja usluge s mrežnog mjesta Zavoda, na vremensko razdoblje određeno odlukom Povjerenstva za praćenje i kontrolu Zavoda. Brisanjem pružatelja usluge s mrežnog mjesta Zavoda korisniku se onemogućuje izbor obrazovnih programa koje je provodio pružatelj usluge.
Pružatelj usluge može uložiti prigovor na obavijest o brisanju s mrežne stranice Zavoda. Prigovor se upućuje na adresu Središnjeg ureda u roku od 15 dana od dana zaprimanja Obavijesti o brisanju s mrežne stranice Zavoda. Zavod je dužan u roku od 10 radnih dana odgovoriti na prigovor.
Zavod će 50% troška odobrenog vaučera isplatiti pružatelju usluga obrazovanja najkasnije u roku od 10 radnih dana od desetog dana početka programa, a preostalih 50% u roku od 10 radnih dana od dana kada je pružatelj usluge obrazovanja putem online aplikacije Moj vaučer obavijestio Zavod o završetku nastave.
Iznimno, za programe za stjecanje cjelovite kvalifikacije, Zavod će 20% od ukupno odobrenog iznosa vaučera isplatiti pružatelju usluga obrazovanja najkasnije u roku od 10 radnih dana od desetog dana početka programa, a preostale dijelove odobrenog iznosa vaučera u roku od 10 radnih dana od dana isteka pojedinog šestomjesečnog razdoblja trajanja programa.
Iznimno, za program učenja hrvatskog kao stranog jezika za strane radnike za koji je definirana obveza djelomičnog sufinanciranja troška obrazovanja isplata će se vršiti na sljedeći način:
Dokaz o uplati dijela troška obrazovanja koji ne sufinancira Zavod, dostavlja se Zavodu putem online aplikacije Moj vaučer najkasnije 10 dana od početka provedbe programa.
Zavod će trošak odobrenog iznosa vaučera, određenog sukladno navedenim kriterijima djelomičnog sufinanciranja troška obrazovanja, isplatiti pružatelju usluge obrazovanja u roku od 10 radnih dana od dana kada je pružatelj usluge obrazovanja putem online aplikacije Moj vaučer obavijestio Zavod o završetku nastave.
Troškovi novčane pomoći i prijevoza isplaćuju se korisniku – nezaposlenoj osobi, na početku mjeseca za prethodni mjesec, razmjerno broju dana prisutnosti na obrazovanju, uz uvjet da su liste prisutnosti uredno dostavljene do 4. u mjesecu u kojem se očekuje isplata za prethodni mjesec.
Refundacija troška liječničkog/sanitarnog pregleda nezaposlenim osobama isplaćuje se u roku od 15 radnih dana od dana potpisivanja Ugovora.
Obrazovni program upisuje se u Katalog vještina putem aplikacije Moj vaučer na način da osoba koja je ovlaštena unos podataka za Vašu ustanovu podnese zahtjev za upis programa.
Za upis programa u Katalog vještina, uz kurikulum obrazovnog programa, potrebni su sljedeći dokumenti:
Ako podnosite zahtjev za upis novog programa obrazovanja, potrebno je priložiti ispunjeni obrazac u kojem navodite tri kompetencije kojima dokazujete da je Vaš obrazovni program prihvatljiv za financiranje putem sustava vaučera.
U tom slučaju, prilikom ispunjavanja zahtjeva za unos programa, u padajućem izborniku odaberite opciju „Vještina iz priloženog obrasca.
Obrazac se prilaže uz ostale dokumente neophodne za razmatranje zahtjeva za upis programa u bazu programa dostupnih korisnicima u okviru sustava vaučera.
Nakon što je zahtjev za upis programa u Katalog odobren, a najkasnije do početka provedbe obrazovanja, pružatelj obrazovanja dostavlja izvedbeni plan putem aplikacije Moj vaučer.
Izvedbeni plan nastave sadržava očekivanu redovnu/prosječnu dinamiku provedbe po danima i tjednima (sedam dana u tjednu), uzimajući u obzir sve oblike stjecanja ishoda učenja – vođeni proces i poučavanje (VPUP), učenje temeljeno na radu (UTR) i samostalne aktivnosti polaznika (SAP). Predlaže se minimalna tjedna satnica od 16 sati tjedno.
Sukladno članku 21. Pravilnika o standardima i normativima za izvođenje programa obrazovanja odraslih (NN 14/2023) u obrazovanju odraslih, nastava se može provoditi tijekom sedam dana u tjednu, dok polaznik može tijekom dana imati najviše 8 nastavnih sati uz mogućnost kombiniranja vođenog procesa učenja i učenja temeljenog na radu.
Maksimalno dopušteno trajanje programa obrazovanja dostupnih u okviru sustava vaučera određuje se na temelju ukupne satnice programa koja se uvećava za 1/3 sati zbog različitih čimbenika koji mogu utjecati na dinamiku provedbe i trajanje programa.
Formula za izračun: broj sati + jedna trećina sati / 16 sati tjedno x 7 dana u tjednu.
Pružatelj usluge obvezuje se provjeriti udovoljava li podnositelj zahtjeva uvjetima upisa u određeni program obrazovanja prilikom davanja ponude za odabrani program (stečena minimalna kvalifikacija, uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti itd.). Izdavanjem ponude pružatelj usluge potvrđuje da podnositelj zahtjeva udovoljava uvjetima upisa određenim kurikulumom pojedinog programa obrazovanja.
Sukladno Uvjetima i načinima korištenja sredstava za provedbu Obrazovanja za stjecanje kompetencija potrebnih za rad putem vaučera, HZZ može donijeti odluku o privremenom arhiviranju pojedinih obrazovnih programa uzimajući u obzir kretanja na tržištu rada, dinamiku podnošenja zahtjeva te potrošnju namjenskih sredstava.
Odluka o privremenom arhiviranju bit će na snazi dok se ne utvrdi ponovna potreba za predmetnim kompetencijama/kvalifikacijama na tržištu rada.
Financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Sufinancira Europska unija. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije ili Europske komisije. Ni Europska unija ni Europska komisija ne mogu se smatrati odgovornima za njih.